ZELENE POVRŠINE

  1. KOŠNJA TRAVE

Gust i lijep travnjak postiže se pravilnom i pravovremenom košnjom. U proljeće je rast trave najintenzivniji, u ljeto je nešto manji, dok u kasnu jesen sasvim prestaje. Ovisno o vremenskim uvjetima i razdoblju sezone košnje, travu možemo kositi od 2 do 4 puta mjesečno. Učestalost i sama visina košnje su faktori kojima postižemo izgled i urednost našeg travnjaka. Zlatno pravilo košnje trave je da se uvijek kosi 1/3 visine trave, ali ne niže od 4 cm visine. Bitna je stvar kod košnje novog travnjaka, pustiti travu da naraste do 10 cm prije prve košnje.

  1. OREZIVANJE ŽIVE OGRADE

Već drugoj godini rasta biljaka primjenjuju se tri rezidbe kod listopadnih vrsta. Prva rezidba je u proljeće, prije početka vegetacije, može i zimi ako nije previše hladno. Druga rezidba obavlja se potkraj lipnja, a na većim nadmorskim visinama u srpnju. Treća rezidba obavlja se potkraj kolovoza. Najoštrija je zimska, odnosno rana proljetna rezidba. Njome se diktira dinamika rasta, tj. razvoj i oblik žive ograde.

U slučaju oštrije rezidbe dobit ćemo manji broj jačih izboja, a slabijom rezidbom dobit ćemo veći broj nježnijih izboja.  Zelene rezidbe imaju za cilj, barem u prve dvije do tri godine, izjednačavanje svih jedinki u živoj ogradi. Kasnija, ljetna rezidba vrlo je značajna i u pogledu estetskog formiranja živice, odnosno njezine urednosti.

  1. RUŠENJE I OREZIVANJE DRVEĆA

Kao i gotovo svaki rast unutar okućnice, drveće i grmlje također zahtijevaju redovito održavanje kako bi izgledali lijepo i imali puno cvjetova i plodova ili nam pružali hladovinu u sunčanim danima. Prilikom orezivanja u obzir treba uzeti vegetacijski ciklus pojedine sorte, dok kod kompletnog uklanjanja drveća ili grmlja to nije toliko važno.

  1. KRČENJE ZAPUŠTENIH TERENA

U situacijama kada se okućnica ili neka zelena površina u potpunosti zapusti potrebno je primijeniti razne tehnike i alate kako bi se površina kultivirala i uredila. Ovisno o stupnju zapuštenosti primjenjujemo sustavno čišćenje odnosno kombinaciju košnje trave, orezivanje žive ograde, te rušenje i orezivanje drveća. U većini slučajeva potrebni su i zemljani radovi, a ponekad i upotreba mehanizacije.

ZEMLJANI RADOVI

1. PRIPREMA TERENA

Jedan od najvažnijih koraka u uređenju okućnice je priprema podloge na kojoj namjeravamo ugostiti naše buduće biljke. Bilo da je riječ o travi, ukrasnom bilju, gromovima ili drveću princip je isti. Iz tla je uvijek dobro ukloniti eventualni otpad i kamenje, invazivne vrste ( korov ), te po potrebi regenerirati zemlju u smislu hranjivih tvari.

Ovisno o biljkama koje sadimo, svaka će zahtijevati individualni pristup i određene karakteristike tla, uključujući i pozicije o odnosu na sjenovita ili osunčana područja.

2. SIJANJE TRAVE

Vrijeme u listopadu idealno je za sjetvu travnjaka zbog topline tla i čestih oborina. No to nije pravilo, trava se može sijati tokom cijele godine samo će u tom slučaju tražiti više brige oko zalijevanja. Nakon grube obrade potrebno je izravnati i ujednačiti teren. Zemlja mora biti usitnjena tako da poprima  sitnu mrvičastu strukturu. Odabir sjemena, odnosno vrsta trave koju sijemo, mora biti prilagođena terenu obzirom sa sjenovita i sunčana područja travnjaka. Nakon same sjetve teren je potrebno dobro učvrstiti i dobro zaliti.

3. SADNJA BILJAKA

Narodna poslovica kaže – kako siješ, tako ćeš i žeti. To vrijedi i kod živih ograda, voćaka, ukrasnog bilja, drveća i grmova. Bitna je stvar da su biljke koje sadimo adekvatne obzirom na podneblje i klimu u kojoj se nalazimo. Kakve sadnice posadimo, tako ćemo brzo dobiti rezultate. Slabe i kržljave sadnice u prvoj godini dat će malo izboja. Jake, zdrave sadnice, s dobrim korijenom već u prvoj godini dat će veći broj izboja, koji orezani u jesen ili idućeg proljeća na desetak centimetara od njihovog vrata, u drugoj godini ponovno daju brojne nove izboje.

4.PROZRAČIVANJE TRAVNJAKA

Nakon što je travnjak postojan i pružili smo mu hranjive tvari, gnojivo i adekvatno zalijevanje ponekad i dalje imamo poteškoće sa dovođenjem travnjaka u lijepo bujno i gusto stanje. U ovakvim slučajevima potrebno je prozračivanje travnjaka, odnosno obaviti rahljenje tla ispod travnjaka kako bi smo poboljšali drenažu vode, upijanje gnojidbe i rast korijena. Prozračivanje travnjaka razbija slamnati sloj, unosi kisik u gornji sloj, potičući mikrobnu aktivnost u tlu.

RADOVI MEHANIZACIJOM

1.ISKOPI I NASIPAVANJE

2.UREĐENJE PUTA

3.RUŠENJE OBJEKATA

4.ODVOZ MATERIJALA

VISOKOTLAČNO ČIŠĆENJE

1.FASADE

2.STAZE I OPLOČNICI

3.SPREMNICI VODE

KRAJOBRAZNA ARHITEKTURA

1.IZRADA PLANA UREĐENJA

2.3D VIZUALIZACIJA